Rubrika: RAČUNOVODSTVO IN FINANCE Obdavčitev študentskega dela in določitev minimalne urne postavke S predlogom Zakona o občasnem in začasnem delu študentov se pripravlja reforma študentskega dela, po kateri se bodo tudi dijaki in študenti, ki opravljajo začasno in občasno delo, obvezno zavarovali tudi za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in za poškodbo pri delu in poklicno bolezen v skladu s predpisi o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Uvaja se minimalna urna postavka za študentsko delo v višini 4,5 EUR bruto oziroma 3,8 neto ob upoštevanju prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje študenta. Od dela na podlagi napotnice se bodo obračunale tudi nekatere dodatne dajatve:
Posredniki bodo morali po novem študentu plačati za opravljeno delo tudi, če sami ne bodo prejeli plačila. Omejitve študentskega dela pri delodajalcu Pri posameznem delodajalcu bo delo preko napotnice omejeno glede na povprečno število delavcev v preteklem koledarskem letu:
Uradno priznavanje študentskega dela Ministrstvo za delo bo uvedlo tudi enotno centralno evidenco dijaškega in študentskega dela, iz katere se bo na predlog dijaka ali študenta izpisal opis del, pridobljenih izkušenj in neformalnih znanj, pridobljenih v okviru opravljenega začasnega ali občasnega dela. Globe Podjetja, ki ne bodo ravnala v skladu z novim predpisom, bodo kaznovana z denarnimi kaznimi od sedem do trideset tisoč evrov. Z denarno kaznijo od dva do sedem tisoč evrov bodo kaznovane tudi odgovorne osebe. Začetek uporabe zakona Zakon se bo začel uporabljati 1. januarja 2015. Celotno besedilo predloga Zakona o začasnem in občasnem delu študentov boste našli na naslednjem naslovu.
[1] 53,3 % zneska bo namenjenega za delovanje študentskih organizacij univerz, samostojnih visokošolskih zavodov, lokalnih skupnosti oziroma interesnih oblik povezovanja dijakov in študentov in se lahko porabijo za izvajanje programov interesnih in obštudijskih dejavnosti v kulturi, izobraževanju, športu, tehnični kulturi, mednarodnem sodelovanju, izpopolnjevanju študentov v tujini, raziskovalni dejavnosti in socialno-ekonomskem položaju dijakov in študentov; 26,6 % zneska bo namenjenega za namene, določene v zakonu, ki ureja dodatno koncesijsko dajatev od prejemkov, izplačanih za občasna in začasna dela študentov in dijakov; 14,3 % zneska bo namenjenega za zagotovitev sredstev za štipendije, ki se podeljujejo v skladu s predpisi o štipendiranju; 5,8 % zneska bo namenjenega za evidentiranje, spremljanje in nadzor nad izvajanjem začasnih in občasnih del dijakov in študentov v okviru centralne evidence. |
|